Ardross Castle
Z wybudowanego w XV wieku zamku Ardross do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie relikty dwóch prostokątnych w planie budynków. Mniejszy z nich, położony od północnego – wschodu i pełniący zapewne funkcję obronno – mieszkalnej wieży posiadał wymiary 11.2 na 8.8 metrów. Oryginalna szerokość jego murów wynosiła około 2 metrów. Na parterze tej budowli ulokowana była najprawdopodobniej spiżarnia z kolebkowym sklepieniem. Pomieszczenie to posiadało dwa wąskie wejścia prowadzące od strony północno – zachodniej oraz południowo – zachodniej. W jego północno – wschodniej ścianie zachowała się ponadto niewielka półka ścienna. Jedynie zachowane okienko skierowane jest z kolei w stronę morza, czyli w kierunku południowo – wschodnim. Fragmenty kolejnego widoczne są w górnej części ściany północno – wschodniej.
Powyżej spiżarni oryginalnie mieściły się z pewnością hall oraz prywatne komnaty mieszkalne. Dostęp do tych pokoi był możliwy dzięki prostym schodom osadzonym w grubości południowo – zachodniego muru wieży.
Nie jest wykluczone, że dodatkowe pomieszczenia mieszkalne ulokowane były także na poddaszu.
Kolejny, położony od południowego – zachodu budynek wydaje się być późniejszym dodatkiem do wieży. Jest on też znacznie większy i posiada wymiary 23.7 na 5.7 metrów, przy szerokości murów dochodzących do 1.8 metra. W jego południowo – wschodniej ścianie zachował się rząd dość niezwykłych wielkich, łukowatych okien. Klatka schodowa mieszcząca spiralne schody była najprawdopodobniej ulokowana w południowym rogu tej budowli.
Historia Ardross Castle
Oryginalny, położony na klifowej skale nad samym brzegiem zatoki Forth, zamek Ardross miał być wybudowany przez sir William’a Dishington’a (ur. 1331 – zm. 1404), Szeryfa Fife, w drugiej połowie XIV wieku. Sir William był także odpowiedzialny (z osobistego polecenia króla Davida II (1329 – 1371)) za budowę pobliskiej kaplicy St Monan’s (obecnie St Monan’s Church). Ardross został z pewnością rozbudowany przez jego syna – Williama. Zamek pozostał w rękach rodziny Dishington, aż do roku 1607. Jego kolejnym właścicielem został sir William Scott of Elie. Pod koniec XVII wieku Ardross został kolejny raz sprzedany, tym razem dla sir Williama Anstruther (zm. 1717).
Niestety nie zachowały się żadne informacje o dalszych losach zamku. Z pewnością jednak zamek przez następne stulecia służył okolicznej ludności jako miejsce pozyskania darmowego materiału budowlanego. Nie jest wykluczone, że i pobrany stąd kamień posłużył do budowy pobliskiej farmy.
W odległości około 90 metrów od zamku (w kierunku zachodnim), w dość dobrym stanie zachował się za to ciekawy XVII-wieczny, pulpitowy gołębnik o wymiarach 7.5 na 4 metrów.
Ruiny zamku Ardross leżą na oficjalnym szlaku turystyczny Fife Coastal Path i są dostępne o każdej rozsądnej porze.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!