Migvie Castle

  • Status: - * - Własność prywatna
  • Typ: Zamek z dziedzińcem zamkniętym (Stone castle of enclosure)
  • Data: XIII wiek
  • Położenie: we wiosce Migvie. Aberdeen & Moray
  • Numer według map "Ordance Survey": NJ 437066

Aboyne, Aberdeenshire AB34, Wielka Brytania

 

Migvie Castle został zbudowany w XIII wieku. Niestety, współcześnie jego jedyną pozostałością jest skromny odcinek, pokrytego w dodatku darnią, muru. Jego pierwotną szerokość określa się na około 1.8 metra. Obecna jego wysokość nie przekracza przy tym 0.5 metra. Oryginalny wygląd zamku Migivie nie jest nam znany. Przeprowadzający w jego obrębie badania archeologiczne w roku 1949 doktor William Douglas Simpson (ur. 1886 – zm. 1968) wysnuł hipotezę, że był to dość prosty w konstrukcji, XIII wieczny zamek, którego główny element stanowił nieregularny w planie kurtynowy mur. Jednocześnie pozbawiony miał być on jakichkolwiek narożnych wież. Oczywiście nie wyklucza to istnienia, chociażby masywnego stołpu w obrębie rzeczonego muru. Z kolei, pracownicy Królewskiej Komisji do spraw Starożytnych i Historycznych Zabytów Szkocji (RCAHMS) w swym raporcie z roku 1997 uznali, że kurtynowy mur zamku Migvie przyjmował jak najbardziej regularną, a dokładniej prostokątną formę. Podobną opinię w roku 2000 wydali inny szkoccy archeolodzy, a mianowicie K.C. Cooper, D. Anderson i D. Irving.
Prób dokładnego ustalenia wyglądu tego zamku z pewnością nie ułatwia też fakt, że pagórek na którym ulokowany został zamek, w przeciągu kolejnych stuleci był wielokrotnie przekopywany. Co więcej, w pierwszej połowie XIX wieku w tym samym miejscu zbudowany został hall parafialnego kościoła. Także i ta budowla, w drugiej połowie rzeczonego stulecia została kompletnie zburzona. Dodatkowo przez ów pagórek lokalni farmerzy wytyczyli kilka dróżek, co w dalszym stopniu przyczyniło się do zniszczenia reliktów zamku Migvie.

 

 
Historia Migvie Castle

 

 
Najstarsza wzmianka o zamku Migvie pochodzi ze statutu Uilleam mac Dhonnchaidha (zm. 1276), hrabiego Mar, z roku 1268. Określony został on w nim, jako główna siedziba lordowskiego okręgu Cromar. Przyjmuje się również, że podczas I-szej wojny o szkocką niepodległość (1296 – 1328) Migvie, stanowiący wówczas własność rodu Comyns, został zdobyty i zniszczony przez wojska szkockiego króla Roberta I Bruce’a (1274 – 1329). Z czasem został on jednak odbudowany i funkcjonował do około roku 1565. Z pewnością jego większa część uległa zniszczeniu do roku 1843.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *