Corsbie Tower
Wieża Corsbie została ulokowana na planie prostokąta o wymiarach około 12 na 8 metrów. Szerokość ścian tej obecnie znacznie zrujnowanej budowli wynosi około 2 metrów. Co może wydawać się interesujące, wszystkie narożniki tej najprawdopodobniej, aż pięciokondygnacyjnej wieży były zaokrąglone. Do dnia dzisiejszego zachowały się niestety jedynie jej ściany południowo – zachodnia i północno – zachodnia. Obydwie posiadają też około 15 metrów wysokości.
Na parterze Corsbie mieściła się najprawdopodobniej spiżarnia. Pomieszczenie to przykryte było kolebkowym sklepieniem. Jego niewielkie fragmenty można zwłaszcza dostrzec na ścianie południowo – zachodniej. W pobliżu zachodniego narożnika tej ściany w niezłym stanie zachowało się szczelinowe okienko oraz przylegająca do niego prostokątna nisza. Wydaje się, że sporych rozmiarów wyrwa w centralnej części ściany północno – zachodniej może być pozostałością kolejnego okienka.
Na pierwszym piętrze najprawdopodobniej (i dość nietypowo) znajdowała się kuchnia. Jej sporych rozmiarów kominek mógł być osadzony w ścianie północno – zachodniej. Na prawo od niego (w kierunku wschodnim) znajduje się kolejna półka ścienna. W zachodnim narożniku ściany południowo – zachodniej zostało z kolei ulokowane dużych rozmiarów okno.
Wydaje się, że kolejne piętro wieży mogło pełnić funkcję hallu. Wskazują na to między innymi dwa, dość blisko położone obok siebie kominki. Jeden z nich fragmentarycznie zachowany umieszczony jest w ścianie północno – zachodniej. Pozostający w znacznie lepszej kondycji kominek z ściany południowo – zachodniej flankują okno i garderoba.
Kolejne dwie kondygnacje mieściły zapewne prywatne komnaty lairda i jego najbliższej rodziny. Trzecie piętro wieży, podobnie do piwnicy przykryte było kolebkowym sklepieniem. W tym przypadku zapewniało ono solidne oparcie dla kolejnego piętra. We fragmentarycznie zachowanych partiach południowo – zachodniej ściany ostatniej kondygnacji wieży można dostrzec charakterystyczne prostokątne otwory, będące bez wątpienia pozostałością gołębnika. Wydaje się jednak, że nie stanowił on oryginalnego wyposażenia wieży Corsbie. Z kolei w górnej części ściany północno – zachodniej znajdują się dwa, symetrycznie położone szczelinowe okienka.
Komunikację pomiędzy poszczególnymi piętrami wieży zapewniały natomiast spiralne schody, osadzone w południowym narożniku wieży.
Historia Corsbie Tower
Corsbie Tower została ulokowana na szczycie niezbyt wysokiego, lecz za to szczelnie otoczonego mokradłami skalnego wzniesienia. W tej sytuacji dostęp do tej specyficznej wyspy był możliwy jedynie przez poprowadzoną od północnej strony wąską groblę. Dodatkową ochronę wieży stanowiła też linia szańców. Jej najlepiej zachowane fragmenty są widoczne w południowej i zachodniej części wzniesienia.
Z pewnością w obrębie dziedzińca istniały także liczne budynki gospodarcze, m.in. stajnia czy piekarnia.
Posiadłość Corsbie, przynajmniej od czasów późnego Średniowiecza należała do rodziny Cranstouns of Oxenford. Jej członkowie byli także odpowiedzialni za budowę wieży Corsbie w XVI wieku. Nie można jednak wykluczyć, że została ona wybudowana na fundamentach znacznie starszej warowni. Potwierdzeniem tej hipotezy mogą być zauważalne różnice w sposobie wykonania poszczególnych fragmentów obydwu zachowanych ścian wieży. O ile w dolnych partiach są one wykonane z nieobrobionych i dość dużych kawałków gruzu, to w ich górnych fragmentach, a zwłaszcza na narożnikach użyto już starannie wyciętych kawałków skał.
Corsbie Tower pozostała w użyciu do połowy XVII wieku. W późniejszym okresie pobrany z niej kamień posłużył do budowy pobliskiej farmy Corsbie.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!