Edzell Motte

  • Status: - *- Własność prywatna
  • Typ: Gródek stożkowaty (Motte)
  • Data: od XII wiek
  • Położenie: około 1.7 kilometra na zachód od Edzell. Perth & Angus
  • Numer według map "Ordance Survey": NO 583687
  • Inne nazwy: Castle Hillock, Edzell

Angus DD9, Wielka Brytania

 

 

 

 

Edzell Motte, zwany też czasami „pierwszym zamkiem Edzell” został najprawdopodobniej wybudowany w XII wieku.
Jego główny, utworzony z naturalnego pagórka kopiec (o wymiarach 45 na 16 metrów i wysokości około 5 metrów) przyjmuje nieco wydłużony, wrzecionowaty kształt. Wokół niego oryginalnie poprowadzony był też dość szeroki taras, o wymiarach 90 na 60 metrów. Jego pozostałości są wciąż całkiem dobrze widoczne od północnej, południowej i wschodniej strony. Wejście na szczyt kopca prowadziło najprawdopodobniej od strony południowo – wschodniej.
Cały kompleks od północnej strony oryginalnie otaczała też rzeka West Water. Z czasem została ona jednak całkowicie osuszona. Jedyną pozostałością po niej jest więc dzisiaj imponujący, szeroki na około 8 metrów, wąwóz. Z kolei od strony południowej dostępu do zamku broniła szeroka na około 9 metrów fosa. Także ona została prawie całkowicie zasypana.
Przylegający oryginalnie do południowej części głównego kopca, nasyp dziedzińca został natomiast zniszczony podczas prac polowych w XIX wieku.
Według miejscowych wierzeń, pod koniec XVIII wieku z wnętrza kopca miały być także usunięte sklepione ziemianki.

 
 

 
 

Historia Edzell Motte

 

 

Edzell Motte został wybudowany przez rodzinę Abbe lub (w innej wersji Abbott) najprawdopodobniej w XII wieku. Już w XIII wieku, ta głównie drewniano – ziemna warownia przeszła na własność rodu Stirling of Glenesk. Nie jest jednak wykluczone, że byli oni blisko spokrewnieni z pierwotnymi właścicielami tej warowni.
W roku 1358, na podstawie kontraktu małżeńskiego pomiędzy Catherine Stirling of Glenesk (ur. ok. 1335 – zm. przed 1378) z sir Alexandrem de Lindsay’em (ok. 1329 – 1381) posiadłość Glenesk (wraz z Edzell) przeszła na własność rodu Lindsay. W roku 1513, po śmierci Waltera Lindsay’a w bitwie pod Flodden (9 września) ziemie Edzell wraz z zamkiem odziedziczył jego młodszy syn – sir David Lindsay of Edzell (przed 1513 – 1558). Około roku 1520 sir David w odległości około 300 metrów na północny – wschód od oryginalnej warowni rozpoczął budowę nowego, kamiennego już zamku Edzell. Wkrótce później Edzell Motte został ostatecznie opuszczony. W roku 1542 (27 listopada) sir David Lindsay został mianowany 9-tym hrabią Crawford.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *