Strome Castle
Ciekawie położony, na skalistym i dość stromym cyplu, w najwęższym punkcie jeziora Carron, zamek Strome wybudowany został w pierwszej połowie XV wieku. Z uwagi na swoje położenie pełnił istotną rolę w ochronie, nie tylko niezwykle ważnej pod strategicznym względem cieśniny Strome, ulokowanej w północnej części Loch Carron, ale także prowadzącej tędy przeprawy promowej.
Do dnia dzisiejszego z warowni zachowały się tylko niewielkie odcinki muru północnego, zachodniego i południowego. W zachodniej ścianie zamku w dobrym stanie przetrwało, sporych rozmiarów łukowate okno. Wciąż widoczna jest też ulokowana w jego ościeży wąska półka ścienna. Kolejne, podobnie zaaranżowane okno znajdowało się w na zachodnim krańcu ściany północnej. Mury warowni dochodziły do 1.2 metra szerokości. Cały kompleks posiadał natomiast wymiary 30 na 9 metrów.
W chwili obecnej trudno jest dokładnie ustalić oryginalny wygląd zamku. Dominują tutaj dwie teorie. Wedle pierwszej Strome był tzw. domem halowym (“hall house”). Wedle innej, zdaje się bardziej wiarygodnej koncepcji, centralną część zamku stanowiła położona od wschodu masywna wieża mieszkalno – obronna i przystający do niej od zachodniej strony niewielki dziedziniec z budynkami gospodarczymi. Przeprowadzone w roku 1994 badania archeologiczne potwierdziły, że zamek był kilkukrotnie przebudowywany. Podczas wykopalisk odkryto także, wykutą w skale, w centralnej części zamku, studnię. Wokół całego zamku wciąż można dostrzec, bezładnie rozrzucone, fragmenty jego dawnych murów.
W pobliżu zamku odkryto także niewielki kawałek stopionej skały, będącej istotną częścią słynnych szkockich „zeszkolnych” fortów pochodzących z epoki żelaza. Brak jest jednak jakichkolwiek innych dowód na wykorzystanie tego miejsca przez ludzi w tak odległym okresie. Odnaleziony kawałek skały jest obecnie wystawiony w Narodowym Muzeum Szkocji w Edynburgu (w dziale antycznym).
Historia Strome Castle
Zamek Strome został najprawdopodobniej wybudowany w pierwszej połowie XV wieku przez członków klanu Cameron od Lochiel. Pierwsza historycznie poświadczona wzmianka o tej twierdzy pochodzi z roku 1472. W tej chwili Strome należał już do rodu MacDonalds of Lochalsh. Funkcję konstabla twierdzy pełnił wówczas Alan MacDonald Dubh, 12-ty Naczelnik klanu Cameron.
W roku 1503 Strome został zdobyty przez wojska Alexandra Gordon’a, 3-ego hrabiego Huntly (ur. po 1471 – zm. 1524). Następnie, w roku 1539 król James V (1512 – 1542) przekazał go klanowi MacDonalds of Glengarry. Funkcję konstabla, w imieniu klanu Macdonalds, pełnił wówczas Hector Munro, naczelnik klanu Munro. Przez kolejnych 63 lat MacDonald’owie toczyli nieustanne walki ze swoimi sąsiadami – klanem MacKenzies of Kintail. Ostatecznie w roku 1602 Strome został zaatakowany przez wojska Kennetha MacKenzie, 1-ego Lorda Kintail (ok. 1569 – 1611). Wobec bardzo silnego oporu MacKenzie był już bliski odwrotu, gdy dzięki niezwykłemu zdarzeniu obrońcy zamku zostali zmuszeni do jego poddania. Wedle przekazów jedna ze służących MacDonald’ów pobraną z zamkowej studni wodę przez pomyłkę wlała do beczki z strzelniczym prochem. Pozbawiona w ten sposób amunicji załoga zamku rozpoczęła negocjacje dotyczące jego poddania. Kenneth MacKenzie zezwolił ostatecznie MacDonalds’om na bezpieczne opuszczenie Strome. Sama twierdza została jednak wysadzona w powietrze. MacDonalds of Glengarry wybudowali nowy zamek: Invergarry Castle nad jeziorem Oich.
W roku 1939 ruiny Strome Castle zostały przekazane pod opiekę National Trust for Scotland.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!