Carnwath Motte

  • Status: - * - Własność prywatna
  • Typ: Gródek stożkowaty (Motte and bailey castle)
  • Data: XII wiek
  • Położenie: w mieście Carnwath, na polu golfowym Carnwath Golf Club. Ayr, Renfrew & Lanark
  • Numer według map "Ordance Survey": NS 974466

South Lanarkshire ML11, Wielka Brytania

 

 

 

Carnwath Motte został zbudowany w XII wieku.
Średnica podstawy tego bardzo nietypowego gródka stożkowatego mierzy 40 metrów. Średnica szczytu to z kolei 13.5 metrów. Jego pełna wysokość wynosi natomiast około 9 metrów.
Carnwath, w odróżnieniu od większości tego typu obiektów, z każdej strony posiada bardzo strome ściany. Fakt ten oczywiście bardzo utrudniał, o ile całkowicie uniemożliwiał wejście na jego szczyt. W tej sytuacji dostęp do ulokowanej na nim jedno lub dwupiętrowej wieży był możliwy jedynie przez… wnętrze kopca.
Wydrążony u jego podstawy tunel prowadził zatem do osadzonych w samym środku nasypu drewnianych spiralnych schodów, dzięki którym możliwe było przejście do części mieszkalnej.
Zewnętrzną ochronę kopca stanowiły dość głęboka fosa oraz zewnętrzny nasyp. Ten z pewnością był także wyposażony w masywną palisadę.

 

 

 

Carnwath został wybudowany przez Williama de Somerville lub jego syna, także Williama.
William de Somerville przybył do Szkocji na zaproszenie króla Davida I (ur. 1083/1085 – zm. 1153). W roku 1136 był jednym z świadków aktu założycielskiego słynnego opactwa Melrose. Z tego okresu zachowały się także wzmianki o datkach jakie William przekazał na rzecz klasztorów w Dunfermline i Kelso. Zmarł w roku 1142 i został pochowany w Melrose.
Jego syn był świadkiem darowizny króla Davida I na rzecz opactwa Kelso. Poświadczał także kilka statutów jego następcy – króla Malcolma IV (1141 – 1165). William zmarł w roku 1161.
Najprawdopodobniej w drugiej połowie XII wieku de Somervilles opuścili Carnwath i przenieśli się do nowej rezydencji – Couthalley Castle.

 

 

Podczas przeprowadzonych w pobliżu Carnwath Motte badań archeologicznych odkryto fragmenty naczyń oraz monety (między innymi angielskie srebrne pensy z czasów króla Edwarda I (1239 – 1307)) z XII i XIII wieku.

 

 

Carnwath Motte znajduje się na terenie pola golfowego „Carnwath Golf Club”.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *