Aithernie Castle

  • Status: - * - Ruiny. Własność prywatna
  • Typ: Wieża mieszkalno – obronna (Tower house)
  • Data: od XVII wieku
  • Położenie: około 2.5 kilometra na północ od Leven. Fife
  • Numer według map "Ordance Survey": NO 379035

Upper Largo, Fife KY8, Wielka Brytania

 

 

Jedyną pozostałością Aithernie Castle, XVII-wiecznej wieży mieszkalno – obronnej jest obecnie fragment jej narożnika wznoszący się na wysokość około 6 metrów. Wciąż jednak można w nim dostrzec pewne detale architektoniczne. Między innymi wnęki, w których osadzone były belki stropowe czy fragment framugi okiennej.

 

 

Aithernie Castle został wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku przez bogatego kupca z Edynburga – Williama Rigg’a (zm. 1644). Według zachowanych relacji Rigg był ortodoksyjnym protestantem. Przez pewien był nawet uwięziony w zamku Blackness za odmowę przyjęcia hostii podczas mszy.
Zamek pozostawał w dobrej kondycji jeszcze w roku 1710. W roku 1803 był już jednak w większości rozebrany.

 

 

W XIII wieku posiadłość Aithernie należała do rodu Lundin. W późniejszym okresie przeszła ona na własność rodu Carmichaels, a następnie także rodziny Inglises. Wybudowany przez Rigg’a zamek w roku 1670 wraz z okolicznymi ziemiami został wykupiony przez James’a Watsona. Aithernie został ostatecznie opuszczony w drugiej połowie XVIII wieku. Około roku 1824 na polu otaczającym ruiny przypadkiem odkryto datowany na IX wiek kurhan z 20-oma urnami mieszczącymi ludzkie kości. Według najbardziej prawdopodobnej teorii stanowił on miejsce pochówku wojów poległych w bitwie pomiędzy Piktami i Danami.

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *