Aldourie Castle

  • Status: - ** - Własność prywatna
  • Typ: Dwór (Mansion)
  • Data: od XVII wieku
  • Położenie: około 13 kilometrów (8 mil) na południowy - wschód od Inverness. Aberdeen & Moray
  • Numer według map "Ordance Survey": NH 601372

Inverness, Inverness-Shire IV2 6EL, Wielka Brytania

 

 

Aldourie Castle pozostaje jedynym, wciąż zamieszkanym zamkiem, ulokowanym nad brzegiem słynnego jeziora Loch Ness. Trzeba jednak podkreślić, że miano „zamku” otrzymał on dopiero w czasach wiktoriańskich (1837 – 1901).
Jego najstarsza część, czyli skrzydło północne, została wybudowana w roku 1626. Niestety, budynek ten utracił swój oryginalny charakter po gruntownej przebudowie w roku 1839. W tym samym czasie, pod kierunkiem znanych szkockich architektów – Thomasa Mackenzie (ur. 1814 – zm. 1854) i Jamesa Matthews (1819 – 1898) powstała także większa część obecnego, naprawdę imponującego, dwupiętrowego kompleksu. Kolejna i ostateczna przebudowa Aldourie miała miejsce około lub w roku 1900. Przeprowadzona została ona pod kierunkiem innego słynnego architekta – sir Roberta Lorimera (1864 – 1929).

 

 

 

 

Historia Aldourie Castle

 

Budowniczymi najstarszej, XVII-wiecznej części Aldourie była rodzina Dunbars, która w tym czasie posiadała prawa do całej pobliskiej baronii Dores. W późniejszych latach oryginalny dworek jeszcze kilkukrotnie zmienił swoich właścicieli. Bezpośrednio po Dunbarach przejęli go Fraserowie – Tytler, następnie rodzina Grants i w XVIII wieku rodzina Mackintosh. W Aldourie większość swojego dzieciństwa spędził także znany historyk i polityk sir James Mackintosh (1765 – 1832). Kolejnymi jego właścicielami była rodzina Barbour. Po nich, aż do około roku roku 2003 Aldourie stanowił też własność rodu Cameron. Na początku XX wieku w zamku, przez raczej krótki czas, stacjonowały oddziały ochotniczej kawalerii, tzw. Lovat Scouts. Swoją nazwę wzięły one od tytułów dzierżonych przez ich twórcę, brygadiera – generała Simona Josepha Frasera (1871 – 1933), 14-ego lorda Lovat, 3-ego barona Lovat.
W roku 2002, ówczesna właścicielka Aldourie, pani Judith Evelyn Maud Baille – Cameron (ur. 1925), po śmierci swojego męża, porucznika – pułkownika Angusa Ewena Selwyna Camerona (1914 – 2001), niezdolna do samodzielnej opieki nad tą okazałą rezydencją, zdecydowała się na jej sprzedaż. Z uwagi na konieczność podjęcia w nim licznych prac remontowych (Aldourie nie posiadał m.in. centralnego ogrzewania) jego cena w roku 2002 oscylowała w granicach „jedynie” 1.2 mln funtów. Został on wówczas wykupiony przez amerykańską organizację Cliffs Legacy Club. Od roku 2005 właścicielem Aldourie Castle jest natomiast mieszkający na stałe w Broughton Hall, w pobliżu Skipton (w Anglii) pan Roger Tempest. Jego staraniem zamek został w ostatnich latach gruntownie odrestaurowany. W roku 2011 Aldourie Castle został ogłoszony także zwycięzcą konkursu pod egidą Historic Houses Association/Sotheby’s na najlepiej odnowiony historyczny budynek w Wielkiej Brytanii (HHA/Sotheby’s Uk Restoration of the Year Award).
Obecnie sam zamek, jak i ulokowane w jego pobliżu domki (Ivy Cottage, Garden Cottage, Gate Lodge, Pier Cottage), przeznaczone są do wynajmu.

 

 

W Aldourie Castle, przez pewien czas, tworzył także ceniony szkocki artysta, malarz i rzeźbiarz – George Frederick Watts (1817 – 1904).
Oficjalna strona Aldourie Castle:
http://www.aldouriecastle.co.uk/

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *