Ballinshoe Tower

  • Status: - ** - Ruiny. Dostęp o każdej rozsądnej porze
  • Typ: Wieża mieszkalna (Tower house)
  • Data: od XVI wieku
  • Położenie: około 3 kilometrów (2 mil) na południowy – wschód od Kirriemuir. Perth & Angus
  • Numer według map "Ordance Survey": NO 417532
  • Inne nazwy: Ballinshoe Castle

Kirriemuir, Angus DD8, Wielka Brytania

 

 

 

Ballinshoe Tower jest niewielką wieżą mieszkalno – obronną, położoną na planie prostokąta o wymiarach 8.3 na 6.8 metrów.
Oryginalnie, do północno – wschodniego rogu budynku przylegała okrągła wieżyczka schodowa. W tym miejscu ulokowane jest tez główne wejście do do jego wnętrza.
Główny blok wieży mieścił trzy piętra. Żadne z nich nie posiadało też kamiennego sklepienia.
Piwnica wyposażona była w tylko jedno większe okno oraz cztery szczelinowe otwory strzelnicze. Komnata na pierwszym piętrze, służąca zapewne jako hall posiadała trzy okna, ulokowane w ścianach południowej, wschodniej oraz zachodniej. Pod nimi wciąż są widoczne ozdobne, okrągłe otwory strzelnicze. Niewielki kominek osadzony był w południowej ścianie komnaty.
Pomieszczenie na drugim piętrze także wyposażone jest w trzy okna: od południowej, wschodniej i zachodniej strony. Kominek znajduje się w południowej ścianie. W południowo – zachodnim rogu tej część wieży zachowała się fragmentarycznie okrągła bartyzana. Wydaje się całkiem prawdopodobnym, że w swej górnej części mieściła ona kwadratową wieżyczkę mieszczącą dodatkową komnatę mieszkalną.

 

 

 

Oryginalnie Ballinshoe wchodziło w skład większej posiadłości Glamis. Z czasem zostało jednak wykupione przez rodzinę Lindsay. Także przez nich, najprawdopodobnie pod koniec XVI wieku została też wybudowana ta niewielka wieżyczka. W połowie XVII wieku Ballinshoe przeszło na własność rodziny Fletchers.

 

 

 

Obiekt można podziwiać (tylko z zewnątrz) o każdej rozsądnej porze.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *