Broomhall Castle

  • Status: - * - Hotel
  • Typ: Zamek neogotycki (Castellated mansion)
  • Data: od XIX wieku
  • Położenie: w mieście Menstrie, na ulicy Long Row. Stirling & Falkirk
  • Numer według map "Ordance Survey": NS 853971

Clackmannanshire, Wielka Brytania

 

 

 
Broomhall Castle został zbudowany w roku 1874 dla młodszego z dwóch braci Johnstone – James’a. Prace konstrukcyjne były prowadzone pod kierunkiem John’a Foukes’a i Frances Mackison.
James postanowił ulokować swoją nową rezydencję na zboczu wzgórza Myreton Hill, na tyle wysoko, by mieć z niej widok na dwór „Middleton Kerse”, własność starszego brata.
W roku 1906 prowadzący wraz z bratem interesy w branży stoczniowej oraz włókienniczej, na skutek gorszej koniunktury utracił większą część swojego majątku. W związku z tym, został zmuszony do sprzedaży Broomhall. W wykupionym przez organizację Italian Riding School zamku przez kolejne cztery lata funkcjonowała szkółka jeździecka. Następnie, w roku 1910 Broomhall został przejęty przez Clifford Park Preparatory School, prywatną szkołę przygotowującą chłopców z bogatych rodzin do podjęcia dalszej nauki w szkołach średnich. Uczelnia ta działała do roku 1941.
Wówczas, jeden z szkolnych wychowawców (niemieckiego pochodzenia) zabrał wszystkich uczniów na nocną wyprawę na szczyt wzgórza Myreton. Opustoszały zamek, wraz z wieloma posiadłościami w mieście Cumbernauld zostały następnie podpalone przez pozostających w Szkocji agentów niemieckiego wywiadu.
Miało to zapewnić niemieckim bombowcom zarówno bezpieczny przelot nad wzgórzami Ochil Hills, jak i ułatwić im bombardowanie licznych stoczni ulokowanych nad rzeką Clyde.
Całkowicie zniszczony Bromall Castle pozostał w tym stanie, aż do roku 1985. Odbudowany wówczas, aż do roku 2003 pełnił funkcję domu opieki.
Wykupiony następnie przez prywatnego inwestora, do chwili obecnej mieści niewielki hotel oraz restaurację. Dodatkowo w Bromhall organizowane są śluby.

 

 

 

Więcej infromacji można znaleźć pod adresami:
http://www.broomhallcastle.co.uk/ oraz http://www.broomhallcastleweddings.com/
oraz telefonem:  (+44) 01259 763360

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *