Killernie Castle

  • Status: - *- Własność prywatna
  • Typ: Wieża mieszkalno – obronna położona na planie litery „Z” (Z-plan tower house)
  • Data: od XVI wieku
  • Położenie: około 0.8 kilometra (0.5 mili) na północny - zachód od Saline. Fife
  • Numer według map "Ordance Survey": NT 032924
  • Inne nazwy: Killearnie Castle, Castle of Balwearie

Fife KY12, Wielka Brytania

 

 

 

 

Killernie Castle był niewielką wieżą mieszkalno – obronną położoną na planie litery “Z”. Jej główny, prostokątny w planie blok posiadał wymiary 12.5 na 6.5 metrów. Na jego dwóch rogach umieszczone zostały okrągłe wieżyczki. Wieżyczka południowo – wschodnia mieściła spiralne schody. U jej podstawy, od północnej strony zachował się okrągła ambrazura. W wieżyczce północno – zachodniej w całkiem dobrym stanie przetrwało sklepienie, niewielkiego parterowego pomieszczenia. W jego ścianach, od strony północno – wschodniej, południowej i zachodniej zostały osadzone także kolejne trzy otwory strzelnicze.
Oryginalna szerokość ścian Killernie wynosiła około 0.8 metra.
Od południowej strony, na samej krawędzi stoku na którym zamek został wybudowany, można zauważyć fragmenty długiego, blisko 76 metrowego muru. Najprawdopodobniej stanowi on pozostałość po otaczającym zamkowy dziedziniec obronnym murze.

 

 

 

 

W pierwszej połowie XVI wieku posiadłość Killernie należała do Jamesa Colville of Easter Wemyss (ur. przed 1530 – zm. 1580). Pełniący funkcję sędziego w College of Justice (Sądzie Najwyższym) został w roku 1542 oskarżony o zdradę stanu, a jego ziemie skonfiskowane i włączone do Korony. Wyrok został jednak anulowany, a rodzinne posiadłości zwrócone już w następnym roku. W późniejszym okresie Killernie należał do rodziny Duries oraz Scotts of Balwearie.

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *