Lady Lindsay Castle

  • Status: - * - Ruiny. Dostęp o każdej rozsądnej porze
  • Typ: Wieża mieszkalno - obronna (Tower house)
  • Data: najprawdopodobniej od XV wieku
  • Położenie: około 3 kilometrów (1.8 mili) na północ od Blairgowrie. Perth & Angus
  • Numer według map "Ordance Survey": NO 177488

Perth and Kinross, Wielka Brytania

 

 

 

Lady Lindsay Castle zajmował całą powierzchnię niewielkiego, lecz i wyjątkowo stromego skalnego występu, ulokowanego na zachodnim brzegu malowniczej doliny rzeki Ericht.
Pierwszą linię obrony tego nieistniejącego już zamku stanowił szaniec, którego zewnętrzny nasyp posiadał około 3.5 metrów szerokości. Niestety jego oryginalna wysokość nie jest nam znana. Przylegająca do niego fosa posiadała natomiast około 4 metrów szerokości i około 1.6 metra głębokości. Ponad nią oryginalnie mógł być też przerzucony zwodzony most.
Sama zamkowa skała mierzy z kolei 24 na 17 metrów. W jej obrębie wciąż można dostrzec nikłe pozostałości dwóch dawnych budynków. Są one już jednak szczelnie przykryte darnią. Jednym z nich była niewielka, lecz i dość masywna wieża. Zgodnie z zachowanym raportem z badań tego zamku przeprowadzonych w roku 1843, wieża ta przyjmowała ciekawą, owalną formę. Na jej zachodnim odcinku można było także wówczas dostrzec wąskie wejście. Drugi z wspomnianych budynków, mieszczący się w północno – wschodniej części plateau, był nieco większy od wieży i najprawdopodobniej mierzył 8.4 na 4 metry. Obecnie jego jedyną pozostałością jest już jedynie ledwo zauważalna prostokątnego kształtu wnęka.
Jeszcze w roku 1974, na południowo – zachodnim odcinku zamkowej skały można było dostrzec niewielkie relikty kurtynowego muru. Po tych, nie ma już obecnie żadnego śladu.

 

 

 
Historia Lady Lindsay Castle niestety nie jest nam znana. Tradycyjnie uznaje się go jednak za miejsce odosobnienia Lady Janet Gordon of Huntly (ur. 1462 – ok. 1558). Miała ona zostać tutaj uwięziona przez swojego męża sir Alexandra Lindsay’a (zm. 1489), Panicza Crawford. Według tej samej legendy kobieta miała każdego dnia swojej niewoli, dla zwykłego zabicia czasu, opuszczać, aż na samo dno wspomnianej doliny, zawiązany na sznurku kamyk.
W rzeczywistości sir Alexander Lindsay został zamordowany dnia 16 września 1489 roku, w trakcie swojego pobytu w Inverness. Został on uduszony podczas snu, we własnym łóżku… najprawdopodobniej na polecenie swojej żony.

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *