Old Thirlestane Castle

  • Status: - ** - Ruiny. Własność prywatna
  • Typ: Wieża mieszkalno - obronna położona na planie litery “T” (T-plan tower house)
  • Data: od XV wieku
  • Położenie: około 3.2 kilometrów (2 mil) na wschód od Lauder. Borders
  • Numer według map "Ordance Survey": NT 564474
  • Inne nazwy: Thirlestane, Thirlestane Castle, Thirlstain

Scottish Borders TD2, Wielka Brytania

 

 

Old Thirlestane Castle, zwany także “pierwszym zamkiem Thirlestane” został najprawdopodobniej wybudowany w XV wieku.
Jego główny, ulokowany na planie prostokąta blok posiadał wymiary 10 na 7.3 metrów. Przystająca do niego od strony południowej wieżyczka schodowa oryginalnie mierzyła 4.4 na 3.5 metrów. Szerokość ścian ten budowli wynosi nieco ponad 1 metr.
Do chwili obecnej, z tej dość nietypowej dla regionu Borders wieży mieszkalno – obronnej, w najlepszym stanie zachowała się jej południowa część. Posiada ona około 8 metrów wysokości.
Tradycyjnie na parterze tej budowli mieściły się pomieszczenia gospodarcze. Wszystkie one posiadały też z pewnością kolebkowe sklepienia. Powyżej, na pierwszym piętrze znajdował się hall, najbardziej reprezentacyjna komnata Thirlestane. Na dwóch górnych kondygnacjach ulokowane były natomiast prywatne pokoje lorda i jego najbliższej rodziny. Nie jest wykluczone, że dodatkowe pomieszczenia mieszkalne mieściły się ponadto na poddaszu. Te mogły pełnić rolę kwater dla służby.
Niestety, z uwagi na bardzo znaczny stopień zniszczenia, jak i faktyczny brak materiałów źródłowych, obecnie nie ma żadnej możliwości ustalenia oryginalnego wyglądu tego budynku.
Wokół całej wieży z łatwością można także dostrzec, pozostałości licznych budynków gospodarczych. W większośći są one jednak darnią.
Fragment szerokiego muru widoczny na północny – zachód od niej może być z kolei pozostałością obronnego muru.

 

 

 

 

Historia Old Thirlestane Castle

 

 

Fragmentarycznie zachowana do czasów współczesnych wieża Thirlestane została wybudowana najprawdopodobniej w połowie XV wieku.
Najwcześniejsza wzmianka o posiadłości Thirlestane pochodzi z roku 1140, kiedy to Hugh de Moreville, Lord Cunningham (zm. 1162) wydzierżawił ją dla Aelsie’go, syna Wintera (Aelfsige, zm. po 1177), przyszłego szeryfa regionu Lauderdale. Jego syn – Alan (zm. po 1203) nosił już przydomek „of Thirlestane” (czyli „Alan z Thirlestane”). Około roku 1200 w tym miejscu urodził się także (najprawdopodobniej) syn Alana – Thomas of Thirlestane (ok. 1200 – 1228). Jego jedyna córka Avicia (lub Felicia) około roku 1250 poślubiła sir Richarda Maitlanda (zm. ok. 1296). Na tej podstawie posiadłość Thirlestane przeszła wówczas na własność rodu Maitland. Z tego okresu pochodzi też pierwsza wzmianka o zamku w Thirlestane. Może to oznaczać, że sir Robert był faktycznym budowniczym oryginalnego zamku, lub też odpowiedzialny był za przebudowę już istniejącej warowni. Ta, w roku 1548 została zniszczona przez Anglików podczas brutalnej wojny angielsko – szkockiego (1543 – 1550). Konflikt ten, zapamiętany w historii pod nazwą „Brutalnych zalotów”, miał na celu doprowadzenie do ślubu księcia Edwarda (1537 – 1553, syna króla Anglii Henryka VIII (Henry VIII, 1491 – 1547)) z młodą królową Szkocji – Marią Stuart (1542 – 1587). W konsekwencji oznaczałoby to przejęcie tronu Szkocji przez dynastię Tudorów. Zapewne już po ustąpieniu Anglików z Szkocji, co miało miejsce w roku 1550 ówczesny właściciel Thirlestane – sir Richard Maintland of Lethington (1496 – 1586), w miejscu zniszczonej warowni rozpoczął budowę nowego zamku, czyli właśnie Old Thirlestane Castle. Postał on główną siedzibą rodu przez około następnych 35 lat. W międzyczasie, w roku 1572 została ona też poważnie uszkodzona podczas ataku sąsiada Maitlandów – Alexandra Home of Crosbie.
W roku 1585 syn sir Richarda – sir John Maitland, 1-szy Lord Maintland of Thirlestane (1537 – 1595), w odległości około 3 kilometrów na zachód od tej wieży rozpoczął budowę kolejnej, głównej siedziby rodu – „nowego” zamku Thirlestane. Maintlandowie przeprowadzili się do niego na stałe już w roku 1595.
Późniejsze losy Old Thirlestane Castle pozostają niestety nieznane. Nie jest wykluczone, że przez pewien czas stanowił on siedzibę syna sir Johna – Johna Maintlanda (1573 – 1645), przyszłego (od roku 1624) 1-ego hrabiego Lauderdale. Równie dobrze mógł on jednak zostać wydzierżawiony jak i zupełnie porzucony.
Wizerunek zamku widnieje jednak wciąż na kartach wydanego w roku 1654 „Atlasu Szkocji” (Atlas of Scotland), autorstwa duńskiego kartografa Joan’a Blaeu (1596 – 1673).

 

 

Dnia 28 lipca 1987 w pobliżu ruin zamku doszło do katastrofy samolotu F111-F, należącego do amerykańskich sił powietrznych. W jej wyniku zginęli dwaj piloci: kapitan Taylor F. Steam oraz kapitan Phillip D. Baldwin. Miejsce wypadku zostało oznaczone tabliczką pamiątkową.

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *