Barsalloch Fort

  • Status: -*- Ruiny. Dostęp o każdej rozsądnej porze
  • Typ: Obronne gospodarstwo (Defended farmstead)
  • Data: najprawdopodobniej od I wieku
  • Położenie: około 2.2 kilometrów (1.5 mili) na południe od Port William. Dumfries & Galloway
  • Numer według map "Ordance Survey": NX 347421

Dumfries and Galloway DG8, Wielka Brytania

 

 

Noszący zaszczytną nazwę “fortu” Barsalloch był raczej obronnym gospodarstwem. Z uwagi na ukształtowanie terenu na jakim został ulokowany, a więc na dość stromym wzgórzu, tuż nad wschodnią częścią zatoki Luce Bay, przyjmował on kształt litery „D”. Jego pełne wymiary wynosiły natomiast 44 metry w linii wschód – zachód, na 42 metry w linii północ – południe.
Z trzech stron, a mianowicie od północnego – zachodu, północnego – wschodu i południowego – wschodu główną osłonę Barsalloch stanowiły dwie linie ziemnych nasypów  wysokości około 1 metra i szerokości 2 metrów, rozdzielonych potężną fosą o szerokości 10 metrów i około 3.5 metrów głębokości. Z pewnością obydwa wspomniane nasypy stanowiły też bazę dla masywnych palisad.
Chociaż nie można już ustalić dokładnego położenia wejścia do tej specyficznej warowni, to za jego najbardziej prawdopodobną lokalizację uznaje się odcinek północno – zachodni. Być może w tym właśnie miejscu, ponad wspomnianą fosą przerzucony został jakiś prymitywny, zwodzony most. Również ilość oraz dokładny wygląd budynków owego gospodarstwa nie jest nam znana. Przyjmuje się jednak, że mogły to być jeden bądź dwa okrągłe w planie domy. To z kolei oznaczałoby, że miejsce to zamieszkiwały jedna, bądź dwie blisko ze sobą spokrewnione rodziny.
Barsalloch Fort najprawdopodobniej powstał około I wieku naszej ery i pozostał w użyciu do następnego stulecia. Jego mieszkańcy należeli do grupy ludności noszącej nazwę Novantae. Jedyne historyczne wzmianki o nich zawdzięczamy nieocenionej „Geografii” autorstwa słynnego Ptolemeusza (Klaudiusz Ptolomeusz, ur. ok. 100 – zm. ok. 168).

 

 

 

Barsalloch Fort stanowi własność państwowej organizacji Historic Scotland. Dostęp do niego jest bezpłatny i możliwy o każdej rozsądnej porze.

 

 

 

 

 

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *