Glentress Tower

  • Status: -*- Ruiny. Dostęp o każdej rozsądnej porze
  • Typ: Wieża mieszkalno - obronna (Tower house)
  • Data: od XVI wieku
  • Położenie: około 6 kilometrów (4 mil) na północ od Innerleithen. Borders
  • Numer według map "Ordance Survey": NT 348433

Scottish Borders EH44, Wielka Brytania

 

 

Glentress Tower – XVI-wieczna, prostokątna w planie wieża mieszkalno – obronna ulokowana została w zacisznej i bardzo malowniczej dolinie potoku Glentress Burn. Jej wymiary określa się na 9.1 metrów w linii wschód – zachód, na 6.7 metrów w linii północ – południe. Szerokość jej murów dochodziła natomiast do około 1.2 metra.
Jeszcze w latach 70-tych XX wieku mury tej relatywnie niewielkiej warowni sięgały wysokości około 2 metrów. Obecnie, w swym najwyższym punkcie, mierzą one około 0.5 metra.
Oryginalny wygląd Glentress Tower nie jest nam znany. Można jedynie założyć, że nie różniła się ona od innych tego typu szkockich budynków obronnych. Na parterze, w przykrytym kolebkowym sklepieniem pomieszczeniu ulokowana była zatem spiżarnia, magazyn bądź kuchnia. Na poziomie pierwszego piętra tradycyjnie mieścił się hall, a więc najbardziej reprezentacyjna komnata wieży. Powyżej, na jednej bądź dwóch kolejnych kondygnacjach znajdowały się już prywatne komnaty mieszkalne.
Wokół tej wieży ulokowane były również liczne budynki gospodarcze, względnie mieszkalno – gospodarcze. Ich pozostałości przetrwały do współczesnych czasów głównie w formie pokrytych darnią fundamentów. Nie można jednak wykluczyć, że budynki te powstały w nieco późniejszym czasie. Jedynie zagroda dla owiec, przylegająca do reliktów wieży od strony wschodniej wydaje się być bardziej współczesnym tworem. Bez żadnej wątpliwości do jej budowy został wykorzystany kamień pobrany z oryginalnej wieży.

 

 

 

 

Historia Glentress Tower pozostaje kompletnie nieznana.

 

 

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *