Fisher’s Tower
Fisher’s Tower była dwupiętrową wieżą mieszkalno – obronną, tzw. „Peel/Pele Tower” jakich znaczna ilość została wybudowana w regionie szkockiego Borders w przeciągu XVI wieku. Oryginalne wymiary tej relatywnie niewielkiej budowli wynosiły 6.9 na 6.7 metrów. Jej pozostałości stanowią wschodnią część obecnego budynku. Jego zachodnia część natomiast została wybudowana, względnie przebudowana, w XVII wieku. Wreszcie, w XVIII wieku całość została przekształcona w dwupiętrowy, zwieńczony mieszkalnym poddaszem dom. Jego wymiary wyniosły wówczas 11.8 metrów (w linii wschód – zachód) na 6.9 metrów (kierunek północ – południe). Szerokość jego murów waha się natomiast od 1 do 1.5 metra.
W obrębie wschodniej ściany tego budynku, notabene stanowiącej najlepiej zachowany fragment oryginalnej wieży zachowały się dwie ambrazury oraz sporych rozmiarów kominek. W północnej ościeży tego ostatniego można również dostrzec niszę, w której przechowywana była niegdyś sól. Kolejna nisza wciąż zdobi ścianę północną dawnej wieży. Znacznej przebudowie uległy za to wszystkie okna tego budynku. W szczególności dotyczy to okien południowych.
Warte wspomnienia jest ponadto, że wejście ulokowane w parterowej centralnej części ściany północnej pierwotnie wyposażone było w parę, zapewne odpowiednio wzmocnionych drzwi. Ponad nimi znajdował się niegdyś ozdobny panel z monogramem „HW”.
Można też dość bezpiecznie założyć, że w pobliżu tej wieży oryginalnie mieściły się liczne budynki gospodarcze. Niestety, żaden z nich nie przetrwał do współczesnych czasów.
Fisher’s Tower została wybudowana w XVI wieku przez rodzinę Fishers of Darnick. Jej bardziej szczegółowa historia jest nam niestety nieznana.
W odległości zaledwie 100 metrów na północ od tego budynku znajduje się kolejna mieszkalno – obronna wieża, nosząca nazwę Darnick Tower. Zachowała się ona w idealnym wręcz stanie i obecnie stanowi prywatną rezydencję. Wiadomym jest ponadto, że w pobliżu tych dwóch wież istniała niegdyś jeszcze jedna, nosząca nazwę „Little Peel”. Niestety do czasów współczesnych nie przetrwały żadne jej pozostałości.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!