Fisher’s Tower

  • Status: -**- Ruiny. Własność prywatna
  • Typ: Wieża mieszkalno - obronna (Tower house)
  • Data: od XVI wieku
  • Położenie: w miasteczku Darnick. Borders
  • Numer według map "Ordance Survey": NT 532343
  • Inne nazwy: Darnick

Scottish Borders TD6, Wielka Brytania

 

 

Fisher’s Tower była dwupiętrową wieżą mieszkalno – obronną, tzw. „Peel/Pele Tower” jakich znaczna ilość została wybudowana w regionie szkockiego Borders w przeciągu XVI wieku. Oryginalne wymiary tej relatywnie niewielkiej budowli wynosiły 6.9 na 6.7 metrów. Jej pozostałości stanowią wschodnią część obecnego budynku. Jego zachodnia część natomiast została wybudowana, względnie przebudowana, w XVII wieku. Wreszcie, w XVIII wieku całość została przekształcona w dwupiętrowy, zwieńczony mieszkalnym poddaszem dom. Jego wymiary wyniosły wówczas 11.8 metrów (w linii wschód – zachód) na 6.9 metrów (kierunek północ – południe). Szerokość jego murów waha się natomiast od 1 do 1.5 metra.
W obrębie wschodniej ściany tego budynku, notabene stanowiącej najlepiej zachowany fragment oryginalnej wieży zachowały się dwie ambrazury oraz sporych rozmiarów kominek. W północnej ościeży tego ostatniego można również dostrzec niszę, w której przechowywana była niegdyś sól. Kolejna nisza wciąż zdobi ścianę północną dawnej wieży. Znacznej przebudowie uległy za to wszystkie okna tego budynku. W szczególności dotyczy to okien południowych.
Warte wspomnienia jest ponadto, że wejście ulokowane w parterowej centralnej części ściany północnej pierwotnie wyposażone było w parę, zapewne odpowiednio wzmocnionych drzwi. Ponad nimi znajdował się niegdyś ozdobny panel z monogramem „HW”.
Można też dość bezpiecznie założyć, że w pobliżu tej wieży oryginalnie mieściły się liczne budynki gospodarcze. Niestety, żaden z nich nie przetrwał do współczesnych czasów.

 

 

 

 

Fisher’s Tower została wybudowana w XVI wieku przez rodzinę Fishers of Darnick. Jej bardziej szczegółowa historia jest nam niestety nieznana.
W odległości zaledwie 100 metrów na północ od tego budynku znajduje się kolejna mieszkalno – obronna wieża, nosząca nazwę Darnick Tower. Zachowała się ona w idealnym wręcz stanie i obecnie stanowi prywatną rezydencję. Wiadomym jest ponadto, że w pobliżu tych dwóch wież istniała niegdyś jeszcze jedna, nosząca nazwę „Little Peel”. Niestety do czasów współczesnych nie przetrwały żadne jej pozostałości.

 

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *