Black Jack’s Castle

  • Status: - * - Ruiny. Dostęp o każdej rozsądnej porze
  • Typ: Wieża mieszkalno - obronna (Tower house)
  • Data: od XVI wieku
  • Położenie: około 4.8 kilometrów (3 mil) na południe od Montrose. Perth & Angus
  • Numer według map "Ordance Survey": NO 708535
  • Inne nazwy: Dunninald, Dunninald Castle

Angus, Wielka Brytania

 

 

 

Black Jack’s Castle, tradycyjnie nazywany też pierwszym zamkiem Dunninald, zbudowany został pod koniec XVI wieku.
Oryginalnie, ta już niestety nie istniejąca warownia, zajmowała dość niewielki, za to bardzo stromy klif, mieszczący się tuż nad zatoką Lunan Bay. Dostęp do niej był wówczas możliwy jedynie dzięki wąskiej, naturalnej grobli. Dodatkowo, w celu zwiększenia jej cech obronnych, jej niewielki odcinek, bezpośrednio przylegający do wspomnianego klifu, został celowo usunięty. Ponad powstałą w ten sposób dość głęboką fosą został następnie przerzucony zwodzony most. Fosa ta jest też obecnie jedyną wyraźną pozostałością po zamku „Czarnego Jakuba”.
Jednak jeszcze w roku 1967, podczas przeprowadzonych w nim badań archeologicznych (przez J Wilson & E.M. Wilson), na wschodnim odcinku zamkowej skały wciąż można było dostrzec maleńki fragment kurtynowego muru. Obecnie nawet on jest już zredukowany do postaci kliku położonych w rzędzie kamieni. Podczas tych samych badań ostatecznie zanegowano również hipotezę głoszącą, że skała ta była wykorzystywana już przed XVI wiekiem.

 

 

 

 

Historia Black Jack’s Castle

 

Nazwa zamku „Black Jack’s” pochodzi albo od nazwy skały na której został on wybudowany lub od pseudonimu jednego z członków rodu Gray.
Za jego budowniczego uważa się Andrew Graya of Dunninald (zm. 1608). Zamek ten miał powstać około roku 1579 i pozostać w użyciu jedynie do roku 1608.
Dnia 27 lutego 1579 roku, wspomniany Andrew Gray, na prośbę swojego kuzyna Jamesa Gray’a (zm. 1585/1586), syna Patricka Graya, 4-ego lorda Gray’a (prze 1508 – 1584), zaatakował z użyciem „mieczy, sztyletów, pistoletów, lanc, siekier, łuków i strzał” pobliską warownię Red Castle. Powodem tego czynu miała być natomiast gwałtowna sprzeczka Jamesa z Elizabeth Bethune (Elizabeth Beaton, przed 1510 – po 1581), właścicielką „Czerwonego Zamku” i prywatnie… jego własną żoną. Oblężenie to zostało jednak przerwane na wieść o zmierzającym na odsiecz dla Lady Elizabeth, połączonych sił sir Jamesa Scrymgeoura (zm. 1605), burmistrza miasta Dundee oraz religijnego reformatora Johna Erskine’a of Dun (1509 – 1591). Niezbyt zrażony tym wydarzeniem Andrew Gray, już w następnym roku podjął kolejną próbę zdobycia Red Castle. Także i tak okazała się nieudana. Ostatni i tym razem skuteczny atak Gray’ów tą warownię miał miejsce w roku 1581. Została ona wówczas doszczętnie splądrowana i podpalona. Dodatkowo Andrew Gray uprowadził i uwięził w Black Jack’s Castle wszystkich służących Lady Elizabeth. Zostali oni uwolnieni dopiero po okresie kilku tygodni. Cała sprawa natomiast zakończyła się rozwodem wspomnianej Elizabeth z Jamesem Gray’em. Odpowiednie dokumenty zostały podpisane dnia 10 czerwca 1581 roku.
Andrew Gray of Dunninald zmarł w roku 1608. Po tym też wydarzeniu, jego krewni kompletnie rozebrali zamek, a pozyskany w ten sposób kamień został użyty do budowy „drugiego” z zamków Dunninald.
Podczas kolejnych badań archeologicznych, przeprowadzonych w Black Jack’s Castle w latach 1982 oraz 2000 odkryto między innymi fragmenty glinianych naczyń oraz zwierzęce kości. Artefakty te zostały następnie przekazane do muzeum miasta Montrose.

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *