Craiglockhart Castle

  • Status: - ** - Ruiny. Dostęp o każdej rozsądnej porze
  • Typ: Zamek wieżowy (Keep)
  • Data: od XV wieku
  • Położenie: w południowo - zachodniej części miasta Edynburg. Lothians
  • Numer według map "Ordance Survey": NT 226703

Edinburgh, City of Edinburgh EH14, Wielka Brytania

 

 

 

Craiglockhart Castle był niewielką, prawie równoboczną w planie wieżą rycerską.
Jej wymiary wynoszą 8.7 na 7.5 metrów. Szerokość ścian dochodzi natomiast od 1.5 metra.
Dostęp do wnętrza budynku był możliwy poprzez ulokowane na poziomie dziedzińca (od strony północno – wschodniej) wąskie wejście z łukowatym nadprożem. Obecnie jest ono jednak szczelnie zamurowane. Ponad nim zachowały się jednak szczelinowe okienko i okrągła ambrazura.
Wysokie na około 4.2 metrów parterowe pomieszczenie z kolebkowym sklepieniem oryginalnie podzielone było także na półpiętra. Obydwa te pomieszczenia wyposażone były jedynie w po dwa, szczelinowe okienka. Te, skierowane są jedynie w strony południowo – wschodnią i południowo – zachodnią.
Podobnie zaaranżowane było pomieszczenie na pierwszym piętrze wieży. Także ono posiadało kolebkowe sklepienie i także mieściło półpiętra. Dolne z nich pełniło zapewne rolę hallu. W tym przypadku antresola służyła jako prywatna komnata lairda.
Kolejne pomieszczenia mieszkalne mogły się mieścić także na dwóch następnych, całkowicie już jednak zniszczonych piętrach wieży. Komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami zapewniały natomiast bardzo wąskie, spiralne schody osadzone w wschodnim narożniku budynku.
Oryginalnie Cariglockhart był także otoczony obronnym murem. W jego obrębie z pewnością mieściły się liczne budynki gospodarcze: stajnia, piekarnia czy browar.

 

 

 


Historia Craiglockhart Castle

 

 

Posiadłość Craiglockhart w XII wieku stanowiła własność rodu Kincaid. Członkowie tego rodu byli także odpowiedzialni za budowę pierwszej i zapewne dość prymitywnej warowni w tym miejscu. W XV wieku posiadłość ta przeszła w ręce rodu Lockhart of The Lee. Z ich inicjatywy, najprawdopodobniej w miejscu dawnej warowni Kincaid’ów powstała częściowo zachowana do współczesnych czasów wieża.
W XIX wieku była ona już z pewnością zrujnowana. Wokół niej, w przeciągu XIX i większej części XX wieku ulokowane były budynki farmy. Zostały one kompletnie zniszczone w roku 1986, kiedy miejscowa uczelnia Napier Polytechnic (obecnie Edinburgh Napier University) przejęła na własność tereny pobliskiego szpitala Craiglockhart Hydropathic. Ten, w roku 1994 stał się częścią uniwersyteckiego kampusu Craiglockhart.
Ruiny zamku Craiglockhart wciąż znajdują się na jego terenie.

 

 

Obiekt można podziwiać (tylko z zewnątrz) o każdej rozsądnej porze.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *