Knockdavie Castle

  • Status: - * - Ruiny. Własność prywatna
  • Typ: Wieża mieszkalna/Dom (Tower house/Laird’s house)
  • Data: od XVII wieku
  • Położenie: około 3.2 kilometrów (2 mil) na północny - zachód od Burntisland. Fife
  • Numer według map "Ordance Survey": NT 212883
  • Inne nazwy: Stenhouse

Wielka Brytania

 

 

 

Knockdavie Castle był niewielkim XVII-wiecznym, prostokątnym w planie budynkiem mieszkalnym o wymiarach 22 na 12 metrów. Wybudowany został z różnej wielkości nieobrobionych kawałków gruzu, związanych wapienną zaprawą. Szerokość jego ścian dochodziła do około 0.8 metra.
Wydaje się, że posiadał też dwie główne kondygnacje, zwieńczone mieszkalnym poddaszem. Parterowa część budynku z pewnością mieściła dwa pomieszczenia gospodarcze. Jedno z nich, położone od zachodniej strony, posiadało kolebkowe sklepienie. Obecnie pomieszczenie to jest prawie całkowicie zasypane gruzami ścian południowej i zachodniej. W częściowo zachowanym zachodnim odcinku południowej ściany wciąż jednak można dostrzec lukę dawnego wejścia.
Wyższe partie murów Knockdavie zachowały się niestety tylko fragmentarycznie. Najlepiej zachowany zachodni odcinek północnej ściany mierzy około 5 metrów wysokości. W centralnej części tej samej (północnej) ściany mieściła się główna, okrągła klatka schodowa. Kolejne spiralne schody były częściowo osadzone w pobliżu północno – wschodniego narożnika budynku (wciąż jednak w ścianie północnej).
Z ściany południowej, do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie dwa niewielkie, położone w jej wschodniej części, fragmenty. W tej części znajdowało się też główne wejście do budynku. W pobliżu południowo – wschodniego narożnika (w ścianie południowej) w całkiem niezłym stanie zachowała się kwadratowa nisza, rodzaj ściennej półki.
Do południowo – wschodniego narożnika Knockdavie przylegała też kolejna, kwadratowa w planie budowla. Z uwagi na obniżenie terenu znajduje się ona jednak nieco poniżej linii głównego budynku. Jej zewnętrzne ściany posiadały około 3.5 metrów długości. W częściowo zachowanej północnej ścianie wciąż można dostrzec zarys kwadratowej półki ściennej.
Na południe i zachód od całego kompleksu można także dostrzec niewielkie fragmenty murów. Ich oryginalne przeznaczenie nie zostało jednak ustalone.
Pomimo, że Knockdavie szczyci się określeniem „zamku” (castle) to faktycznie nie posiadał zbyt wielu elementów obronnych. Godne uwagi jest jednak jego położenie, na zboczu dość wysokiego i stromego wzgórza.

 

 

 

W XVII wieku Knockdavie Castle należał do rodu Douglas. Jeden z jego członków miał być zaciekłym przeciwnikiem Kowenanterów (szkockich prezbiterian). Budynek był już poważnie zniszczony już w połowie XIX wieku.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *