Lochmaben Old Castle

  • Status: - * - Ruiny. Własność prywatna
  • Typ: Gródek stożkowaty (Motte and bailey castle)
  • Data: od XII wieku
  • Położenie: w mieście Lochmaben. Dumfries & Galloway
  • Numer według map "Ordance Survey": NY 082822
  • Inne nazwy: Lochmaben Castle, Castle Hill, Brus Motte, Old Motte of Lochmaben, Bruce’s Castle

Lockerbie, Dumfries and Galloway DG11, Wielka Brytania

 

 

Olbrzymi kopiec wraz z przylegającymi do niego równie okazałymi odcinkami dawnych szańców są dzisiaj jedynymi pozostałościami zamku Old Lochmaben.
Szczyt owalnego w kształcie kopca posiada wymiary 75 na 60 metrów. Jego wysokość waha się od 7.3 metrów (w części wschodniej) do 5.5 metrów (na odcinku południowym). Ściśle przylegająca do niego fosa oryginalnie posiadała nawet do 12  metrów szerokości i około 5.5 metrów głębokości. Jej najlepiej zachowany północno – zachodni i północno – wschodni odcinek mierzy około 120 metrów długości i od 12 do 8 metrów szerokości. Z kolei zewnętrzny nasyp, którego najlepiej zachowane fragmenty przylegają do północno – zachodniego oraz południowego fragmentu fosy, pierwotnie mogły mieć nawet do 20 metrów szerokości. Wydaje się, że w południowo – zachodniej części znajdowało się także sporych rozmiarów podzamcze. Cały kompleks mógł wtedy mierzyć około 150 na 80/70 metrów.
Zdecydowana większość oryginalnych zamkowych budynków z pewnością wykonana była z drewna. Nie można jednak wykluczyć, że jakiś czas przed zajęciem Lochmaben przez wojska króla Anglii – Edwarda I (ur. 1239 – zm. 1307), te przynajmniej częściowo zostały zastąpione kamiennymi odpowiednikami. Świadczyć o tym mogą liczne kawałki pokruszonego kamienia i wapiennej zaprawy odnalezione na wspomnianym wyżej zewnętrznym, północno – zachodnim nasypie fosy.

 

 

 

 

Historia Lochmaben Old Castle
 
 
Pierwszy z dwóch zamków Lochmaben, dla odróżnienia zwanym też „Starym Zamkiem”, został wybudowany niedługo po śmierci Roberta Brusa (zm. 1141), 1-ego Lorda Annandale. Jego budowniczym był najprawdopodobniej jego syn – Robert de Brus (przed 1138 – ok. 1196), 2-gi Lord Annandale.
Kiedy w roku 1166 dotychczasowa główna warownia Brus’ów – zamek Annan został częściowo zniszczony podczas powodzi, ci przenieśli się właśnie do Lochmaben. W roku 1295 w Lochmaben zmarł Robert de Brus, 5-ty Lord Annandale, były pretendent do szkockiego tronu (w roku 1292). Zamek pozostał główną siedzibą Brus’ów jedynie do następnego roku, tj. 1296. Wówczas, w trakcie I-szej z Wojen o Szkocką Niepodległość (1296 – 1328) został zajęty przez wojska angielskie. Jego oryginalne drewniane budynki zostały następnie rozebrane i wykorzystane do budowy „nowego” zamku Lochmaben, ulokowanego w odległości około 1 kilometra na południowy – wschód, na południowym brzegu jeziora Maben (Loch Maben).
Lochmaben Old Castle jest często wymieniany jako jedno z dwóch możliwych miejsc narodzin – najbardziej znanego przedstawiciela rodu Brus (Bruce) – króla Robeta I Bruce (1274 – 1329). Bardziej wiarygodna wydaje się być jednak hipoteza, że przyszły zwycięzca Anglików z bitwy pod Bannockburn (23 – 24 czerwca 1314) urodził się jednak w zamku Turnberry. Ta, z pewnością o wiele bardziej reprezentacyjna twierdza stanowiła wówczas własność jego matki – Lady Marjory of Carrick (1253/1256 – 1292), hrabiny Carrick.

 Pozostałości zamku Lochmaben znajdują się na terenie pola golfowego Lochmaben Golf Course. Co więcej, na szczycie kopca został nawet ulokowany jeden z „dołków”.

Obiekt wciąż można jednak podziwiać z ulicy Kirk Loch Brea.

 


0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *