Balloch Castle

  • Status: - ** - Obiekt pod opieką West Dunbartonshire Council
  • Typ: Zamek neogotycki (Castellated mansion)
  • Data: od XIX wieku
  • Położenie: w Balloch Castle Country Park, w mieście Balloch. Argyll & Dunbarton
  • Numer według map "Ordance Survey": NS 391831

Balloch, West Dunbartonshire G83, Wielka Brytania

 

 

 

Balloch Castle jest ciekawym przykładem zamku wybudowanego, w popularnym od początków XIX wieku, aż do I-szej Wojny Światowej (1914 – 1918), tak zwanym szkockim stylu baronialnym (będącym faktycznie lokalną odmianą stylu neogotyckiego).
Został on wybudowany dla John’a Buchanan’a of Ardoch and Balloch Castle (ur. 1761 – zm. 1839), zamożnego udziałowca w Glasgow Ship Bank. Prace budowlane były prowadzone pod kierunkiem znanego angielskiego architekta Roberta Lugar’a (1773 – 1855) w latach 1808 – 1809. Balloch powstał w oparciu o wcześniejszy, prostokątny w planie budynek. Fragmenty jego ścian zachowały się w centralnej części współczesnej budowli. Teorie, by do jego budowy użyto także materiałów pobranych z wcześniejszego, znajdującego się nieopodal oryginalnego zamku Balloch, nie znalazły jednak żadnego potwierdzenia w faktach.
Balloch Castle faktycznie nie posiada żadnych elementów obronnych. Jego liczne wieżyczki i lancetowate okienka pełnią więc jedynie funkcje dekoracyjne.

 

 

 

W roku 1802 ówcześni właściciele posiadłości Balloch Colquhoun’owie sprzedali ją John’owi Buchanan of Ardoch. Sześć lat później rozpoczęły się także prace nad budową nowego zamku. Buchanan pozostał w nim jedynie do roku 1830. Następnie sprzedał go Gibson’owi Stott, a sam przeniósł się do pobliskiego zamku Boturich. Stott natomiast mieszkał w Balloch do swojej śmierci w roku 1845. Kolejnym jego właścicielem został Dennistoun Brown. Kilka lat po jego śmierci, w roku 1915 opuszczony budynek został wykupiony przez Glasgow Corporation. Otaczający go park został wówczas tymczasowo udostępniony okolicznej ludności. Publiczny park otworzono w Balloch dopiero w roku 1981.
W latach 90-tych XX wieku zarówno park, jak i zamek uległy jednak licznym aktom wandalizmu. W roku 1997 West Dunbartonshire Council podjął plan przywrócenia im dawnej świetności. Właściwe prace nad restauracją parku ruszyły w roku 2003 i zostały ukończone w roku 2006. Prace nad odbudową zniszczonej części zamku ograniczyły się niestety do otoczenia budynku metalowym płotem i zainstalowania kilku kamer.

 

 

 

Obecnie spora część zamku wciąż jest wyłączona z użytku. W pozostałych pomieszczeniach mieszczą się biura pracowników otaczającego zamek pięknego parku, wystawy tematyczne oraz sezonowo kawiarnia i centrum turystyczne
Park wokół zamku jest udostępniony bezpłatnie przez cały rok, od świtu do zmierzchu. Centrum turystyczne jest otwarte od kwietnia do października w godzinach 10 – 17.30.

 

 

 

 

Więcej informacji na stronie: http://www.west-dunbarton.gov.uk/leisure-and-tourism/halls-for-hire/balloch-castle/ lub pod numerem telefonu: 01389 720620

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *