Balloch Castle

  • Status: - * - Obiekt pod opieką West Dunbartonshire Council
  • Typ: Oryginalnie: zamek z dziedzińcem zamkniętym (Stone castle of enclosure)
  • Data: od XIII wieku
  • Położenie: w Balloch Castle Country Park, w mieście Balloch. Argyll & Dunbarton
  • Numer według map "Ordance Survey": NS 387825

West Dunbartonshire, Wielka Brytania

 

 

 

Jedyną pozostałością zamku Balloch, potężnej niegdyś twierdzy hrabiów Lennox jest dzisiaj nieregularny kopiec o wymiarach 50 na 45 metrów. Z trzech stron otacza go dodatkowo fosa o oryginalnej szerokości około 5 metrów. Obecnie mierzy ona od 2 do 4 metrów. Od strony południowo – wschodniej kopiec chroniło także naturalne grzęzawisko o długości około 25 metrów. Nie jest wykluczone, że wspomnianą fosę od jej zewnętrznej strony dodatkowo chronił ziemny wał oraz palisada. Fragment sztucznego nasypu o długości około 10 metrów i wysokości 0.3 metra odkryto podczas prac archeologicznych, przeprowadzonych w Balloch w roku 1956. Podczas znacznie wcześniejszych badań przeprowadzonych w roku 1869 przez sir Williama Fraser’a (ur. 1816 – 1898) w fosie odkryto także groblę oraz niewielkie fragmenty dębowych wsporników będących najprawdopodobniej pozostałością dawnego zwodzonego mostu. Obecnie po tych znaleziskach nie pozostały jednak żadne ślady.

 

 

Zamek Balloch został wybudowany w roku 1238 przez Maol’a Domhnaich’a, hrabiego Lennox (zm. 1250). Pozostał on w użytku do roku około 1390, kiedy to na pobliskiej wyspie, na jeziorze Lomond wybudowano nową, główną rezydencję rodziny Lennox – Inchmurrin Castle. Do dnia dzisiejszego zachowało się ponadto kilka dokumentów rodu Lennox z przełomu XIII i XIV wieku, wystawianych właśnie w Balloch Castle.

 

 

Pozostałości zamku znajdują się w parku Balloch i są udostępnione do zwiedzania przez cały rok, od świtu do zmierzchu. W odległości około 400 metrów na północny – wschód znajduje się nowy, wybudowany na przełomie lat 1808 – 1809 zamek Balloch.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *