Coulter Motte

  • Status: -**- Obiekt pod opieką Historic Scotland
  • Typ: Gródek stożkowaty (Motte and bailey castle)
  • Data: od XII wieku
  • Położenie: około 2.4 kilometrów (1.5 mili) na południowy - zachód od Biggar. Ayr, Renfrew & Lanark
  • Numer według map "Ordance Survey": NT 018362
  • Inne nazwy: Wolfclyde

Biggar, South Lanarkshire ML12 6JT, Wielka Brytania

 

 

 

Coulter Motte jest ciekawym przykładem tzw. gródka stożkowatego, a więc dość prymitywnej, ziemno – drewnianej warownej rezydencji.
Budowle takie składały się najczęściej z otoczonego fosą wysokiego kopca oraz dziedzińca, który również był ulokowany na sztucznym, choć też zwykle niższym nasypie. O ile na szczycie kopca mieściła się najczęściej drewniana, lecz i masywna wieża mieszkalno – obronna, to w obrębie dziedzińca znajdowały się już typowe budynki gospodarcze oraz domostwa służby. Istotnym elementem takich warowni była również palisada oraz zewnętrzne szańce. Raczej sporadycznie, zamiast wspomnianych palisad wykorzystywano również kamienne mury.
W przypadku Coulter Motte, do dnia dzisiejszego, zachował się tylko jego główny kopiec. Obecnie posiada on około 3.5 metrów wysokości. Średnica jego podstawy dochodzi do około 22.8 metrów. Z kolei, jego nieco spłaszczony szczyt mierzy 13.7 na 11.5 metrów. Pozostałe elementy tej warowni, wliczając w to nasyp dziedzińca, fosy, jak i zewnętrzne szańce uległy kompletnemu zniszczeniu.

 

 

 

Historia Coulter Motte nie jest nam znana.
Przyjmuje się jedynie, że powstał on w latach 50-tych XII wieku i stanowił obronną rezydencję jednego z wielu flamandzkich pasterzy owiec, którzy za sprawą młodocianego króla Szkotów – Malcolma IV (zwanego Dziewicą, ur. 1141 – zm. 1165), od roku 1155 osiedlali się w regionie Clydesdale.
Wydaje się, że Coulter Motte wraz ze swoją solidną palisadą, głębokimi i szerokimi fosami oraz osłaniającą go od zachodniej strony potężną rzeką Clyde, musiał w XII wieku stanowić dość imponującą rezydencję.

 

 

 

Coulter Motte znajduje się pod opieką państwowej organizacji Historic Scotland. Obiekt ten można zwiedzać bezpłatnie, o każdej rozsądnej porze.

 

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *