Tom an Tigh Mhoir

  • Status: -*- Ruiny. Własność prywatna
  • Typ: Gródek stożkowaty (Motte)
  • Data: nieznana
  • Położenie: około 0.5 kilometra (0.2 mili) na południowy - wschód od Calvine. Perth & Angus
  • Numer według map "Ordance Survey": NN 807654

Pitlochry, Perth and Kinross PH18, Wielka Brytania

 

 

 

Tom an Tigh Mhoir był typowym gródkiem stożkowatym. Ulokowany został on w wysoce strategicznym miejscu, na samym krańcu wąskiego cypla, osłoniętego rwącymi wodami rzek Garry River i Errochty Water.
Średnica szczytu jego kopca wynosi około 19 metrów. Jego wysokość natomiast, liczona od dna przylegającej do niego od zachodniej strony fosy, wynosi około 4.5 metrów. Co ciekawe, rzeczona fosa wraz z osłaniającym ją zewnętrznym nasypem, otacza ów kopiec jedynie od zachodniej i południowo – zachodniej strony. Część dostępnych opracowań historycznych dotyczących tego miejsca sugeruje nawet, że był to oryginalny wygląd tej fosy. Teoria ta wydaje się być jednak mało prawdopodobna. O wiele bardziej prawdziwa wydaje się być hipoteza, że wschodni oraz południowo – wschodni odcinek fosy został zniszczony podczas prac polowych. Z pewnością jednak nie osłaniała ona kopca od strony północnej. W tym miejscu bowiem, dostateczną ochronę stanowiło strome zbocze wzgórza na którym rzeczony gródek został ulokowany.
Obecnie na szczycie kopca można dostrzec nikłe relikty muru. Przyjmuje się jednak, że stanowią one pozostałość po względnie współczesnych budynkach. Oznacza to jednocześnie, że oryginalne budynki Tom an Tigh Mhoir były w całości wykonane z drewna. Przy tej okazji można również założyć, że w jego pobliżu mieściły się kolejne budynki gospodarczo – mieszkalne. One same, podobnie jak i sam szczyt kopca były zapewne otoczone solidną palisadą.

 

 

 

 

Historia Tom an Tigh Mhoir nie jest nam znana. Zakłada się jedynie, że warownię tę wybudował któryś z naczelników klanu Donnachaidh (Robertsons).

 

 

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *